Střezivojice

Střezivojice (něm. Schedoweitz) jsou vesnice jihovýchodně od Nedvězí, vpodstatě už na kraji Kokořínského údolí. Ves byla pravděpodobně založena Berky z Dubé ve 14. století; nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1407. Po zpustošení za třicetileté války osazena německým obyvatelstvem a po jejich odsunu se stala součástí celé rekreační oblasti, čímž se podařilo uchovat typické severočeské chmelové roubenky.

S Nedvězím byly Střezivojice spojeny doslova a do písmene celá staletí jedinou pohodlnou přístupovou cestou po horizontu, která se na konci rozdvojovala a pokračovala jedním koncem do Dražejova a druhým do Nedvězí. Na tomto místě je dnes významná turistická a cyklistická křižovatka a také jedno z posledních míst, kde se dá v poklidu při návštěvě Nedvězí zaparkovat, protože silnička na vrchol je slepá, navíc úzká a obklopena soukromými pozemky, takže není kde se autem ani otočit. Tato historická cesta postupně ztratila význam poté, když na konci 19. století byla vybudová mnohem strmější, ale významně kratší silnice z Rozprechtic do Dražejova, která se napojuje na tuto původní cestu a pokračuje do Nedvězí.

Pro dobové fotografy nebyly Střezivojice zřejmě zajímavé, protože starých pohlednic je velmi málo.

Typické roubenky k rekreačním účelům ve Střezivojicích.

Nově postavená restaurace je střediskem místního společenského života i cílem turistů a cyklistů. Svým stavebním pojetím zapadá do místní architektury více než dobře.

Více informací o Střezivojících najdete na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Střezivojice