Technika

V Nedvězí žádné technické památky, vyjma tradičních konstrukčních prvků u lidové architektury, ani nemáme. Jedinou památkou technického ražení byla ruční hasičská stříkačka, která byla celá leta v požární zbrojnici v kapličce. Vzhledem k tomu, že kaplička celá je v majetku města Dubá, předpokládáme, že tato stříkačka patřila dubským hasičům, kteří si ji také odvezli, a my popravdě nevíme, kde dnes tato památka je. Na druhé straně víme, že si ji Nedvězané i turisté sice prohlíželi bočním okénkem a škvírami ve vratech, ale informace o tom, jak skutečně stříkačka vypadala, jsou značně nepřesné. Přesto můžeme dát alespoň náznak - mezi fotografiemi, které nám nabídnul vyhledávač, jsme vybrali fotografii, která nám nedvězskou stříkačku připomíná. Takže možná vypadla takto, ale i nějak takto:

 

Technickou zajímavostí může být i to, že vzhledem k tomu, že vrchol Nedvězí významně převyšuje krajinu, už mezi světovými válkami na jeho vrchol byl umístěn jakýsi stožár, jehož účel nikdo nepamatuje, pokud to není pěkně vzrostlá májka, a později i dělostřelecký orientační triangulační bod a za druhé světové války i protiletecká hláska luftwafe.

 

Mezi válkami se rovněž připravoval projekt výstavby rozhledny a shromažďovaly se k tomu účelu i finanční prostředky - sbírkovou akci připomíná příplatek na dobové pohlednici:

Jak jsme se zmínili, o technické památky je u nás nouze, ale alespoň můžeme říci, že  vrch Nedvězí je místem, který se stává známým orientačním bodem pro malou leteckou dopravu, a tak sem tam na obloze objeví nějaká zajímavá avionika, zejména malá a ultralehká letadla, někdy si však vrch vyberou jako střed otočky i vojenská letadla. Například 2. května 2015 provedla několik obletů trojice vojenských nadzvukových letadel JAS 39 - Gripen českého vojenského letectva z letiště Čáslav. Nad Dubskem také vede mezinárodní letecký koridor pro velká letadla, která nad vrcholem Nedvězí jdou na přistání na letišti Ruzyně.

Z prvního a druhého obletu vrcholu Nedvězí se nám podařilo zachytit jen jeden letoun z dvojice. Vyfotografovat nečekaný přelet nadzvukových letadel je poměrně těžké, přesto je i z dálky vidět typický tvar gripenu.

JAS 39 - Gripen

 

https://www.hasicidobrouc.cz/?page=8; https://cs.wikipedia.org/wiki/Saab_JAS-39_Gripen