Starý a Nový Bernštejn

Z vrchu Nedvězí je hrad Starý Bernštejn vidět jako na dlani, protože byl postaven na čedičovém vrchu uprostřed krajiny. Podíváme-li se směrem k Dubé, jasně rozeznáme ostré obrysy zříceniny hradu, který byl založen někdy po roce 1400 Jindřichem Hlaváčem z Dubé. Později hrad získali páni z Vartenberka, pak se navrátil zpět Berkům z Dubé a potomek rodu, Adam Berka z Dubé a Lipé si na konci 16. století nechal postavit sídlo nové - Nový Bernštejn. Starý hrad rychle zpustnul, část stavebního materiálu si odnosili vesničané na své domky a při dělení majetku mezi Adamovými syny zaznamenaném roku 1592 se hrad už vůbec neuvádí. Dnes jsou v úbočí kopce pod hradem ještě pořád vidět zemní úpravy spojené s budováním obranných palisád; samotný hrad je uzavřen, tedy nepřístupný, protože je v soukromých rukou.

Starý Bernštejn (dříve Berkenstein, Perstein, též Starý Berštejn, K. H. Mácha uvádí Perštejn)

Ke starému hradu odjakživa patřila ves Vrchovany.

Ve Vrchovanech panoval už před první světovou válkou čilý turistický ruch.

Zámek Nový Bernštejn (něm. Neu Perstein, Neuperstein) postavený nad Dubou svým majitelům poskytoval dobové pohodlí a dnes je provozován jako hotel a místo pro konání společenských událostí, jako jsou svatby a různé akce, a je nabízen i filmařům jako kulisy.


Více informací o obou historických památkách najdete na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Starý_Bernštejn; https://www.zamek-berstejn.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Nový_Bernštejn