Karl Streer, fotograf

Jak vypadala Dubá, Dražejov, Nedvězí a celé další široké okolí mezi světovými válkami se dnes dozvídáme zejména ze starých pohlednic - meziválečné pohlednice nesou na zadní straně jméno Karl Streer, Verlag. Osudy fotografa a vydavatele, rodáka z Dubé, poukazují na nevšední a aktivní osobnost, ale také zobrazují dobu rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku nového státu, složité postavení Němců v něm, bouřlivé události 2. světové války a v období po ní. Při pátrání o tom, kdo vlastně Karl Streer byl, jsme kromě jeho pohlednic "Dubského Švýcarska" objevili jeho životopis, který napsal jeho syn Klaus Streer.

Životopis Karla Streera sem do této stránky vkládáme nejdříve ve strojovém překladu Google (možná se někdo najde, kdo text z němčiny skutečně přeloží) - originální text v němčině je uveden pod záložkou Nedoweska.

Streer, Karl

Karl Streer byl fotograf Daubaer Švýcarska , mnoho starých pohledy ilustrující tuto databázi pochází z ruky.

Život žil pro fotografování - fotograf a vydavatel Karl Streer

Text Klaus Streer

Můj otec, Karl Streer byl na 02. 24. 1892 jako první syn obchodníka rodinného Alexander a Maria Streer v Dauba narodil. V dětství byl velmi blízcí přátelé s syn zemědělce Antona Brucknera a Nepomutskis nejstarší syn, syn učitele a triumvirát strávili téměř všechen čas na velké farmě vedle státní školy. Navštěvoval základní a gymnázium v Dubé, vystudoval obchodní listem v Dauba a Turnau v rodině Kaufmann vlevo, že kromě potravin také měl potravin halu a vinný bar.

Město Turnau měl pak o jeden polovina německých a českých občanů a otec tam naučil perfektně česky. Po 2 1/2 letech, skončil s jasným závěrem vyučení a on by později převzal rodičovskou jídlo a delikatesy s pražení kávy, vejce, máslo a kvasinek velkoobchod.

On pak navštívil půl roku obchodní školu v Praze , sundal zkoušku a vstoupil 1911 u firmy Schicht - oleje, tuky a mýdla v Ústí nad Labem jako fakturační úředník. Poté pracoval v Míšni (Sasko) v lahůdkářství.

Tam on pracoval s kolegou, který s takovým nadšením pro námořnictvo, že otec v roce 1912, se přihlásil na rakousko-uherského námořnictva. Chtěl nejprve udeřit kariéru důstojníka, ale jak to tak dědeček šel proti jeho nápadů, on odmítl Otec 10,000 korun, které byly nutné navštívit školu důstojníků. Tak začal stejně jako jednoduchý námořník základního výcviku na bitevní lodi "Tegetthof" a byl později použit na bitevní lodi "Visilis", pak na lehký křižník "Helgoland" a nejnověji na ponorce "U 9", jak Torpedomaat. Jeden nebo dva lodě byly převelen ke každému z cesty kolem světa, a tak byl i Otce do Jižní Ameriky. V současné době je téměř známo, že Rakousko-Uhersko měl silnou námořnictvo. Domovský přístav plavidla, na němž sloužil, byl první Poala (Pula) a 1914 1. světová válka vypukla, rychle 4. Kreuzerflotille byla přesunuta do Sebenika, kde on byl umístěný na 2 roky. Později, lodě byly v zátoce Cattaro. Oni zúčastnil těžkých bojů proti německé a italské válečné lodě a vojenských zařízení také vystřelených na italském pobřeží.

V té době začal otec, námořní bitvy a vzniklé škody na lodích s 13 x 18 cm fotografie deskovým fotoaparátem a časem se stal prvním tisková fotograf rakousko-uherského námořnictva. Mnoho z jeho vzácných a často odvážné záběry pak byly zveřejněny v novinách a časopisech, a on dělal dobré peníze s ním, protože on také dodával zprávy. Několikrát fotoaparát z vrchního velitele byl konfisiziert, ale znovu a znovu se vrátil. Stále můžete prohlédnout několik snímků z něj ve Vídni War Museum. Po válce, on dělal jeho cestu jako námořník s některými kamarády na dobrodružných cestách v domácnosti prostřednictvím, a všechny tři získané synové Streer rodiny se vrátil, částečně zraněné z války, ačkoli oni často zúčastnili v závažných, nákladných válek.

Již od školního času znal moje rodiče. Moje matka Hedwig dříve ztratili své rodiče a přišel jako sirotek tetě Ruth pro Dauba kde tyto hostinec "Zur Stadt Hamburg" řízeného jako vdova. Později se matka se naučil v " Pötschmühle "(v papírně v Českém Krumlově ) a úředník na 09/14/1918 oženil moji rodiče. Jako nový 1918/1919 Československo bylo založeno Masaryk a obsadil německy mluvící Sudety z českých vojáků a uvádí do nového státu násilím, které částečně špatné čeští úředníci německy mluvící pohyboval v Dauba postupně radnice a policie, a nahradil vyhozen německy.

Po návratu otec fotografoval náš blíž a později jeho druhá vlast a založil s pomocí své matky, která byla vyškolený úředník, publikování pohlednice a kalendáře v Streer dům, Schillerův Straße 63, v Dubé.

Moji rodiče dostali čtyři děti v průběhu let, Walter, narozen 1921, Brunhilde, narozen 1923, Gretl, se narodil v roce 1926 a Klaus, se narodil v roce 1929. Walter a Gretl bohužel zemřel krátce po narození.

Brzy otec měl své první pohlednice a v roce 1923 jeho první kalendář "Sudetendeutscher Jahrweiser" hlubotiskem v Art Institute v Praze Neubert Print. Toto bylo následováno v kalendáři "dítěte" a mnoho pohlednic z Daubaer Švýcarska, z Hirschberger jezera , z BOSIG a od Krkonoš (série prochází doma). Komplikující svou činnost, byla skutečnost, že se ukázalo, potřeby a obavy utlačovaných německého obyvatelstva v slov a obrazů, a často musel vznést za propuštění svých zadržených tiskových produktů s českými úřady.

Nicméně, to byl obchod pomalu nahoru, obchodní rozšířily. Vysoké Tatry, Český les a Rakouské Alpy vycítil otce fotograficky a přesunul ji do publikačního úřadu v Salcburku ve svém oboru činnosti.

Takže neklidných letech 1935-1938 přišel, kde se Češi postavili v německo-obydlených oblastí tří upevňovacích linky. Třetí linie obrany šel po celé zemi Daubaer. To bylo naivní a drahé, v ozbrojených konfliktech, ale naprosto k ničemu. V průzkumu bouře, protitankové příkopy, ostnatý drát a bunkry měl záchvat německé armády nemohou zastavit.

1938 všeobecná mobilizace byl český stát prohlásil a všichni němečtí muži ve vojenském věku byly vypracovány. Mnozí odmítli nástup a šel do lesa, kde " Green Weir vyrobených "s cílem není bojovat proti německým krajany musí. Tito čeští obrana byla po invazi německých vojsk fotografoval (já sám často dělá), protože tyto pohlednice byly velmi populární s německými vojáky.

Obsazení Sudet německými vojsky a osvobození České represí v roce 1938 byl vítán německého obyvatelstva s velkou veselím. V 20. a 30. letech vypracovaných do města Dubá českých úředníků, učitelů a policisté, apod byly dříve feiwillig vrátil pod ochranou svých mobilizovaných vojáků s jejich rodinami a všemi jejich věcí v místech původu ve zbytku Československa.

Ale brzy také seděl s námi rozčarování. Mezi důležité posty ve správě a policie byli zaneprázdněni ne s nativní, ale s bohatými německými úředníky a téměř všechny muže ve vojenském věku byly povolán do německé armády.

Foto obchod a rodičovská publikování vzkvétal až v prvních válečných letech, papír byl vzácný, a tak pohlednice a kalendáře výroba musela být omezena. Velký propad přišel v roce 1943, jak byl předložen bratr mých rodičů žijících v Praze Žida v ghettu Thersienstadt. Otec měl s několika vstupů použitých k zajištění propuštění "strýc Emil" na tehdejších vládců, který zpočátku varování, pak ho vytisknout zákazu a Eingliedeung přinesl jeho nakladatelství v bohaté německé vydavatele. On sám byl, ačkoli on byl už ne o vojenském věku, povolán do vzduchu policii nebo hasiče do Ústí, a tím umlčel. Jeho bratr je pak 1945 KZ Thersienstadt zemřel. Přes několik vložek s těžkými bombardovacích náletů na německých městech otec zůstal z velké části nezraněný a stala se konec války, v květnu 1945 může zasáhnout domov.

Stejně jako mnoho dalších mužů města Dauba také otec byl zatčen po vpádu ruských vojsk z nich, ale povolený po výslechu "bezpečnost". Když ruská vojska opět stáhl v červnu 1945 včetně otec byl okamžitě zatčen novými českých panovníků. On byl řekl, aby byl německý špion údajně v roce 1938 a mají špehoval a fotografoval české obrany pro německou armádu. Během výslechů, on byl hrozně mučen a poté odsouzen v roce 1946 českým soudem bez důkazu k smrti. Jako zázrakem přežil vážně zraněn a úplně podvyživené kruté Mißhandlugen a mučení ze strany Čechů. Několikrát byl v bezvědomí v té době v vězeňské cele. On snášel mučení ve věznicích v Dauba, Česká Lípa a jako Todeskandiat neslavný káznici Pankraz v Praze. Později, změněn na doživotí, on byl popisován jako "život-dlouhé, politických vězňů" v nápravném pracovním táboře v Jáchymově a přinesl šest rok splňují vysoké pracovní normy v tam uranového dolu. Prostřednictvím zvedání těžkých břemen v uranového dolu, bez ochranného oděvu, on utrpěl vážné škody záření, takže poté, nemocné a oslabený, přenese ho do věznice Plzeň-Bory, kde by mohl pracovat jako fotograf a ve vězeňské knihovně.

1955 z iniciativy tehdejšího spolkového kancléře Dr. Konrad Adenauer, který dosáhl návrat německých válečných zajatců z předchozího Ostblockstaaaten, otec byl deportován i po deseti letech vězení v Německu. Vychrtlý a nemocný, ale s neporušenou odvahou a plný plánů, on k nám přicházejí na Hattingen / Ruhr, kde on byl pozdraven s velkou radostí matkou, mě a mou rodinu.

Brzy on měl jeho nejlepší přátelé Hubert Rösler z Hirschberg našel u jezera a Theo klín z Liberce, který v Waldkraiburg / Oberbayern primátor a ředitel školy byly v mezidobí. Poté, co jim otec návštěvě získala dva bunkry v bývalém velkém WASAG munice továrny, kde postavil nový vydavatele s mou pomocí a rodiny.

Bohužel, po skončení války uplynulo deset let a už ne dosáhnout připojení k poskvrnil ekonomice. Takže vyhrkl být zraje v zajetí snu vyrábět černobílé fotografie pohlednice na základě rotačního systému. Jsem navrhl a postavil tuto rostlinu, ačkoli často pozdě do noci s nejvíce ekonomickými prostředky, a oni také pracovali, ale doba pro tento druh pohlednic uplynula, velký hit byl nyní pohlednice v barvě, produkoval s ofsetem. Nedostatek peněz, musel jsem vzít jinou pozici, aby se uživit svou rodinu. Otec a matka i nadále žít v příloze bunkru a otec fotografoval další nástup Waldkraiburgs a dát na malém měřítku Pohlednice před.

1970 prodal svůj Elten bunkr a vyšel do protestantského pečovatelského domu. Jsem začal v roce 1960 u společnosti Siemens v Mnichově jako soustružník a mechanikem v nástroji a navštívil ve večerních hodinách, Master School a pak prošel magisterské zkoušky. Převedeno do Řezna, začal jsem se v novém závodě stavět odboru školství a v roce 1970 postavit se svou rodinou hned vedle závodu dům. To také zahrnuje byt byl poskytnut pro rodiče. Bohužel, nicméně, pak rodiče už nechtěl vzdálit od Waldkraiburg, protože jinak by ztratili všechny přátele a známé. Dne 10. 7. 1971 otec pak zemřel v nemocnici v Mühldorf / Inn s operaci rakoviny krve. Proti této nemoci, utrpěla škodu radiace během jeho věznění v uranového dolu v Joachimsthal, otec bojoval za všechny ty roky a nakonec prohrál. Být majetek tisíců nahrávek Waldkraiburg / Horním Bavorsku. a životní prostředí 1955 - 1970, jsem opustil město zdarma archivu Waldkraiburg utvářet historii města. Ale otec byl oceněn na slavnostním ceremoniálu a zaujímá zvláštní místo v dějinách města.

https://deutschboehmen.de/index.php?title=Streer,_Karl;  strojový překlad Google, staženo 16/6/2015